Sürücü kursu Ehliyet kursu ehliyet ve sürücü belgesi alacakların ehliyet portalı
Ana Sayfa Ehliyet Sınav Sonuçları Ehliyet Sınav Yerleri Ehliyet Sınav Soruları SıkçaSorulanSorular İletişim-Ulaşım

Genel Bilgiler
Kursumuzdan Resimler
UlaşımTelefonlar
Ehliyet sınıfları
Mevzuat
Online Kayıt
Gerekli Evraklar
Sürücü Belgesi İşlemleri
Sürücü Kursları
Türkiye Sürücü Kursları
Dönem Açılış Tarihleri
Aranan Şartlar
Ehliyet Ücretleri
Operatör belgesi fiyatları
Gecmiş ehliyet sınav soruları
Gerekli linkler
 
Operatörlük Belgeleri
Forklift belgesi
Forklift ehliyeti
Forklift ehliyet ücreti
Vinç ehliyet ücreti
Kazıcı Yükleyici ehliyet ücretleri
Vinç Ehliyeti
Kazıcı yükleyici ehliyeti
 
Online Testler
Online Trafik Testleri
Online A2 Motor testleri
Online Motor Testleri
Online İlkyardım Testleri
 
Ehliyet Sınavları
Ehliyet deneme sınavı
Ehliyet Sınav Tarihleri 
Direksiyon Sınav Tarihleri
Sınav Kuralları
Mtsk Sınav Esasları
Direksiyon sınav yerimiz
Ehliyet puanı hesaplama 
 
Online Dersler
Trafik ve Çevre Bil.
Geçme Yasakları
Motor Bilgisi
A2 Motor Soruları
İlkyardım Bilgisi
İlkyardım
Ehliyet Testleri
Resimlerle İlkyardım

Tüm Çıkmış Sorular
2004 ehliyet soruları
2005 ehliyet soruları
2006 ehliyet soruları
2007 ehliyet soruları
2008 ehliyet soruları
2009 ehliyet soruları
2010 ehliyet soruları
 
Trafik İşaretleri
Trafik Uyarı
Trafik Tanzim
Trafik Bilgi İşaretleri
Durma ve Parketme
Otoyol İşaretleri
Bilgi İşaretleri
Yol Çizgileri
Kaplama Üstü Çizgiler
Plaka Türleri
Trafik İşaretleri Anlamı
Trafik polisi işaretleri
Trafik Makaleleri
Trafik Kazaları
Trafik Soruları

Src Belgesi
Src Belgesi ve Src Belgeleri Hakkında
Sınavsız başvurular süresiz uzatılmıştır..

src belgesi
Hava Durumu
Ehliyet Harçları
Harç Ücretleri
Etiketler
Direksiyon dersi
Araba oyunları

 Yakıt tasarrufu yapmanın yolları

Az yakmak için,
doğru zamanda vites değiştirin

     UZMANLAR, yakıt tasarrufu için taşıt sürücülerinin ne yapması gerektiğini sıralarken, ‘ Otomobili kullanma biçiminiz, yakıt tüketiminin artmasına veya azalmasına da neden olabiliyor.’ diye uyarıyor.

         OTOMOBİL sürücüleri ‘ Az yakıtla neden çok alamıyorum’ diye sitem ederken, yaptıkları yanlışları göz ardı ediyor. Çok benzinle az kilometre yapan sürücülere sürüş tekniği uzmanları şu öneride bulunuyor:

  1. Taşıtları kullanma biçimimiz, aslında yakıt tüketiminde en önemli etkenlerden birisidir. Otomobili yanlış kullananların yakıt tüketimide fazla olur.

Yakıt tüketimini azaltmak sizin elinizde. Bunun nasıl olacağı konusunda şu önerilere uyun:

  1. Otomobili rölantide ısıtmayın. Motoru rolantide ısıtmak motora verdiği zarar yanında yakıt tüketimini de arttıran önemli noktalardan biri.
  1. Motoru çalıştırıp yala çıktığınızda yaptığınız birinci kilometre sonunda otomobilin yaktığı benzin üç dakika rölantide çalışmış kadardır. Yani otomobili üç dakika ısıtmak için harcanan benzinle 1 kilometre yol yapabilirsiniz. Bu nedenle uzun süreli durmada motoru da durdurun.
  1. Kısa mesafeler için otomobil kullanmak lükstür. Yapılan bir test sonucunda 0 derece hava sıcaklığında 1,6 litrelik orta sınıf bir otomobil motoru marşa basıldığı andan itibaren 100 km.de 40 litreye eş bir tüketim değeri veriyor. Ancak 4 kilometre katledildikten sonra otomobil normal ısısına kavuşuyor ve tüketim normalleşiyor. Bu nedenle kısa mesafeler için otomobil kullanmak yerine yürümek daha sağlıklı ve ucuz oluyor.
  1. Doğru zamanda vites değiştirin, ekonomik viteste sürün… Birinci vitesi sadece otomobili hareket ettirmek için kullanın ve hemen ikinci, üçüncü ve dördüncü viteslere geçin. Vitesler değiştirildiğinde motor devride değişir.
  1. Otomobili sakin, yol ve trafik koşullarına uygun kullanın. Ne kadar kararlı ve uyumlu otomobil kullanırsanız o denli az benzin tüketir ve o denli az sinirlenirsiniz. Otomobiliniz o denli az yıpranır. Akan trafiğin ritmine adapte olmak ve otomobilin hemen önüne değil daha ileriye bakarak gelişmeleri izlemek sakin ve trafiğe uygun sürüşün bir parçasıdır.

            6-Tabii bu arada dikiz aynalarına bakmayı da ihmal etmemek gerekiyor. Önünüzdeki araçla aranıza yeterli bir mesafe bırakın. Sık sık hız değiştirmekten kaçının. Yavaşlamak gerektiğinde ayağınızı gazdan zamanında çekin. Böylece hem balatalar hem de sinirleriniz daha az yıpranır. Önünüzde akan trafiği izlemek bu açıdan size yardımcı olacak ve panik fren yapmayacağı gibi yakıt tasarrufuda sağlayacaktır.

 

Motor
 devri nedir? 

     MOTOR devri, krank milinin bir dakikada yaptığı devir sayısıdır. 6000 d/d’lik maksimum krank milinin saniyede 100 devir yaptığı anlamına gelir. Her motorun maksimum devir sayısı olduğu gibi en verimli çalıştığı bir devir de vardır. Bu devir otomobilden otomobile değiştiği için teknik verilere bakıp ya da servislere danışılarak öğrenilebilir. Teknik verilerde Maksimum tork adı altında görülen değer genellikle motorun en verimli çalıştığı ve az tükettiği devirdir.Bu devirde kalacak biçimde vitesler değiştirildiğinde gereksiz benzin savurganlığı önemli ölçüde azalır. Örnek vermek gerekirse: Test edilen otomobilin birinde 100 km. uzunluğundaki düz bir yolda 4’üncü vitesle 60 km/s sabit hızla gidildiğinde 5.8 litre/100 km. tüketilmiş. Aynı koşullarda 3’üncü viteste 9 litre/100 km. tüketim saptanmış. Görüldüğü gibi aynı uzunluktaki mesafeyi bir vites küçülterek katletmek 3.2 litre, yani yüzde 55 daha fazla tüketime yol açabiliyor. Hangi hızda hangi viteste gidilmesi gerektiğini bilmek iyi gerekiyor


Düzenleyen:Avşar Kanbey SÜZGENLİ


  
Geri


Reklam

DeSiGnBy: Ol©@y ©2001 Telif Hakkı © 2001 Olcay Sürücü Kursu sitesinde bulunan bileşenler,yazılar,resimler ve tasarımların yayın hakları saklıdır.