Ortopedik engeli olan kişiler Sürücü olabilirler mi?

Evet Ortopedik engeli olan kişiler de uygun şartları taşımaları halinde sürücü olabilirler. Engelli kişilerin ilk muayeneleri, tabip veya uzman tabipler tarafından yapılarak, engellilik oranlarının tespiti için “Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik” uyarınca  söz konusu raporları vermeye yetkili hastanelere başvurmaları gerekmektedir.

Engelli Sağlık Kurulu tarafından yapılan değerlendirmeye göre sürücü olabileceğine karar verilen kişi adına düzenlenen sağlık kurulu raporunda, sürücü belgesi alabileceği ve özel tertibatlı araç kullanabileceği belirtilerek kod ve sürücü belgesi sınıfı yazılmadan il sağlık müdürlüğü bünyesinde oluşturulacak komisyona sevk edilir.

Kişinin hangi sınıf sürücü belgesi alabileceği, aracın modifikasyonları  ve özel tertibat kod numarası tespit edilerek rapora yazılır. 

Kişiler, Engelli Sağlık Kurulu Raporu, ilk muayene raporu ve İl Sağlık Müdürlüğü Komisyonu kararının birlikte yer aldığı Sürücü Olur Sağlık Raporu ile kişi Sürücü Belgesi alabilmek için Sürücü Kursuna ve İlçe Nüfus Müdürlüklerine başvurabilirler.

Detaylı bilgi İçin;
Sabit Telefon: 0212 554 31 31
Gsm: 0505 697 38 04
Whatsapp: 0505 697 38 05
Telefonlardan arayabilir veya mesaj gönderebilirsiniz.
Ayrıca Sitemizi ziyaret edebilir
http://www.olcaysurucukursu.com
Youtube kanalımıza abone olabilir
https://www.youtube.com/channel/UCLlia52RvWRVS5jHZbtI1xw
İnstagram da takip edebilirsiniz
https://www.instagram.com/olcaysurucukursu/.

 

Bir cevap yazın