EHLİYETİMİ KAYBETTİM NE YAPMAM LAZIM? KAYIP EHLİYET NASIL ÇIKARILIR? ÜCRETİ NE KADAR?

Kayıp ve çalıntı ehliyet üzerine hazırladığımız bu yazımızda sizlere yapılması gereken işlemler konusunda rehber olacak bir yazı hazırladık. Kayıp ehliyet nasıl çıkarılır? Gerekli belgeler nelerdir? Ehliyet kaybetme durumunda ne yapılır? İşte tüm merak ettiklerinizi cevabı burada.
 
Eski Tip Ehliyetinizi Mi? Yoksa Yeni Tip Ehliyetinizi Mi Kaybettiniz?
Yeni Tip Ehliyetimi Kaybettim:
 
Öncelikle belirtmek isteriz ki tam olarak 1/01/2016 tarihinden beri yeni tip ehliyetler Türkiye genelinde dağıtılıyor. Eğer bu tarih ve sonrasında ehliyet aldıysanız bu yeni tip ehliyet belgesidir. Bu durumda ödemeniz gereken iki ücretten bahsetmeliyiz.
 
Değerli kağıt bedeli: 166 TL
Vakıf payı: 30 TL
Toplam 196 TL ödeme yapmanız gerekiyor.
 
Eski Tip Ehliyetimi Kaybettim:
 
Eski tip ehliyetini kaybedenler 1 defaya mahsus değişimler için indirimli tarifesinden faydalanabiliyor.
 
Değerli kağıt bedeli: 13 TL
Vakıf payı: 2 TL
Gördüğünüz üzere üstte ödenen ücretlerden farklı olarak ekstra bir ceza ücreti bulunmamaktadır.
 
Biyometrik Fotoğrafa İhtiyacınız Var
Ehliyet, Kimlik ve Pasaport farketmeksizin artık Türkiye’de tüm kimlik belgelerinde biyometrik fotoğraf isteniyor. Eski usul vesikalık fotoğraflar kabul edilmiyor, lütfen buna dikkat ediniz.
Ehliyet çıkarmak için en az 2 biyometrik fotoğrafınızın olması gerektiğini lütfen unutmayınız!
 
Sürücü Olur Sağlık Raporu Almanız Gerekiyor!
Nüfus müdürlüğüne gitmeden önce aşağıdaki belgelerden özellikle sağlık raporu sizleri biraz uğraştırabilir. Resmi olarak Aile hekimleri(Sağlık ocağı) size “Sürücü olur sağlık raporu” verebiliyor. Fakat aile hekimleri sizleri devlet hastanesine yönlendirebilir. “Sürücü olur sağlık raporunu” özel hastane veya poliklinikten alabilirsiniz. Özel kurumlarda 40 TL – 80 TL arası bir ücret isteniyor.
 
Sağlık raporu için yanınızda adet biyometrik fotoğraf bulundurunuz.
 
Sağlık raporu konusu anlaşıldıysa diğer basamağa geçiş yapalım.
 
Kan Grubunuzu Biliyor Musunuz?
Kan grubunuzun yazdığı “kan grubu kartınız” varsa işlem sırasından gösteriniz. Kimliğinizde kan grubunuz yazıyorsa o da yeterlidir. Eğer kan grubunuzu bilmiyorsanız kan grubunuzu test yaptırarak öğrenmeniz gerekiyor.
 
Başvuru Esnasında Yanınızda Kimliğinizi Ispat Edecek Bir Belge Olmalı
Kayıp ehliyeti çıkarmak için yanınızda kimliğini olmalı eğer kimliğinizi de kaybettiyseniz kimlik yerine geçebilecek belgeleri kullanınız. Bu konuda çok tereddüt halinde kalırsanız alo 199 nüfus müdürlüğü danışma hattından bilgi alınız.
 
Ehliyetinizle birlikte nüfus cüzdanınızı da kaybettiyseniz aynı anda hem ehliyetinizi hem de nüfus cüzdanınızı çıkarabilirsiniz.
 
Randevu Almam Gerekiyor Mu?
Nüfus müdürlüğünde yapılacak işlemler için randevu almanız gerekiyor. Nüfus müdürlüklerinde belli kontenjanlarda randevusuz işlem yapılabiliyor. Bu durumda randevu için boş tarih bulamıyorsanız sabahın erken saatlerinde nüfus müdürlüğüne giderek sırada beklemeyi deneyebilirsiniz. Randevuyu Türkiye’nin her yerinden alabilirsiniz.
 
Ehliyet randevu
 
Randevuyu istediğiniz zaman alabilirsiniz. İlla harç ücretlerini ödemenize gerek yok! Hiç bir belgeniz olmasa bile randevu alınabiliyor!
 
 
Ehliyet harç ücretleri anlaşmalı bankalar
 
Ehliyetini Kaybedenler veya Ehliyetini Çaldıranlar İlan Verme Zorunluluğu Var mı?
Resmi olarak böyle bir zorunluluk. Fakat gazeteye illa ilan vermek isterseniz bu sizin takdirinize kalmış bir durumdur. Nüfus müdürlüğünce herhangi bir ilan belgesi istememektedir. Ehliyetini çaldıranların ve kayıp edenler polis merkezine başvuru yaparak ehliyetlerini kaybettiklerini veya çaldırdıklarını tutanak altına alabilir. Ayrıca nüfus müdürlüğüne başvuru yaparken de sistemsel olarak ehliyetin veriliş nedeni olarak kayıp olduğu bilgisi yer alır.
 
Ehliyet Kaç Günde Çıkar? Kaç Günde Elime Ulaşır?
Ehliyetimi kaybettim yeni ehliyetim kaç günde gelir? Evet güzel bir soru. Başvuru yaptığınız anda bilgileriniz basım merkezine gönderiliyor, hızlıca yeni ehliyetinizin basımı yapılıyor ve beyan ettiğiniz adrese gönderiliyor! Şu sıralar en geç bir hafta içerisinde ehliyet belgeniz elinize ulaşır!
 
Başvurudan Sonra Araç Kullanabilecek Miyim?
Müsterih olunuz! Evet sürebilirsiniz. Bunun için başvuru yaptığınız esnada nüfus müdürlüğü yetkilisinde 15 gün süreyle geçerli olan geçici ehliyet almayı unutmayınız! Ehliyetiniz gelene kadar kullanabilirsiniz.
 
Detaylı bilgi İçin;
Sabit Telefon: 0212 554 31 31
Gsm: 0505 697 38 04
Whatsapp: 0505 697 38 05
Telefonlardan arayabilir veya mesaj gönderebilirsiniz.
Ayrıca Sitemizi ziyaret edebilir
http://www.olcaysurucukursu.com
Youtube kanalımıza abone olabilir
https://www.youtube.com/channel/UCLlia52RvWRVS5jHZbtI1xw
İnstagram da takip edebilirsiniz
https://www.instagram.com/olcaysurucukursu/.

Bir cevap yazın